pühapäev, 20. aprill 2014

HÄID LIHAVÕTTEPÜHI!

Lihavõttepühad ehk kevade tähistamine Eestis
Lihavõttepühad
Rikas ajalugu on mõjutanud kõiki Eesti traditsioone ja pühasid. Ka lihavõtted ehk munadepühad on meil kiriklikule tähtpäevale lisaks seotud mitmete paganlike kommetega ja tänased traditsioonid ühendavad Vene, Skandinaavia ja Saksa kombeid.

Kiriklikud ülestõusmispühad on kokku sulandunud rahvakalendri tähtpäevadega ja nii näeb enamik eestlasi munadepühades pigem kevade ja soojema perioodi saabumist.

Saksa mõjutustel on ka Eestis taas populaarsemaks muutumas šokolaadimunade ning värviliste sulgedega kodu dekoreerimine, samal ajal hoiavad Eesti pered au sees munade värvimist ja koksimist ning on toidulauda rikastanud traditsiooniliste Vene õigeusust mõjutatud toodetega, näiteks pasha ja muud kohupiimamagustoidud ja kala pakkumine munadepüha söögiks.
Iidset kuuluvad ka kevadised suurpuhastused, kodu kaunistamine värskete okste, nartsisside-tulpide ning tärkava muruga ning lõbusad üllatused.
Lahutamatu osa igast peretraditsioonist on aga munade „koksimine“ ning sibulakoortega värvimine. Kel võimalus oma aeda nautida, võiks sel ajal teha kevadise koristuse koos okste põletamisega ning tuha sisse küpsema panna selle aasta esimesed tuhlid!
www.puhkaeestis.ee Eesti kevadpühade traditsioonidega saab tutvuda Eesti Vabaõhumuuseumis, kus igal aastal peetakse toredat Lihavõtte- ja kevadlaata.
Ilusa ilma korral tasub aga kaaluda ka toredat päeva Tallinna Botaanikaaias, kus esimesed kevadlilled on juba tärganud ning puud pungades.
Ülestõusmispühad on kirikukalendri olulisimaid sündmusi ja lisaks teenistustele toimub samal ajal erinevates Eesti kirikutes mitmeid kontserte.

Munad, kevad ja tärkav elu on Lihavõttepühade tähisteks kõikjal maailmas – eestlased ei ole mingi erand. Peretraditsioonide hulka kuuluvad ka kevadised suurpuhastused, kodu kaunistamine värskete okste, nartsisside-tulpide ning tärkava muruga ning lõbusad üllatused.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar